Archiwa kategorii: Podłogi

Podłoga do kuchni – jak powiększyć małą kuchnię

mała kuchniaJest kilka prostych metod, dzięki którym możemy optycznie powiększyć małe pomieszczenia. W mieszkaniach, często borykamy się z problemem małej kuchni. A przecież ma się tam zmieścić kuchenka, zmywarka, lodówka, jakieś półki i szafki. A gdzie miejsce na poruszanie się?

To zazwyczaj jest na środku (jeśli chodzi o kuchnie z orientacją centralną), lub tuż przed szafkami, jeśli jest to aneks kuchenny.

Kolory które powiększają pomieszczenie

Jednym i podstawowym sposobem jest manipulacja kolorami. Jasne kolory mają to do siebie, że optycznie powiększają wnętrza. Kolory takie jak błękity (które nawiązują do widoku nieba – co kojarzy się z czymś dużym), a także zielenie, które nawiązują do otwartości, dużych terenów, łąk itd.

Warto trzymać się tej konwencji, ale przede wszystkim nie należy jej łamać. Ciemne kolory dadzą zupełnie odwrotny efekt, gdyż światło nie pada na detale w naszym pomieszczeniu, dlatego będziemy koncentrować się tylko na ogólnych bryłach.

Podłoga, która powiększa pomieszczenie

Drugi istotnym elementem optycznego powiększania pomieszczeń, jest manipulowanie podłogą. Dla przykładu – duże płytki (większe od dostępnego standardu), ułożone w tzw. caro, dają efekt optycznego powiększenia powierzchni.

Układanie w ten sposób płytek, zaburza liniowy porządek i przez to nasze oko widzi różnorodność – nie przykleja się do jednego obiektu.

Podobnie jest na przykład z dość innowacyjnymi płytkami, imitującymi drewniane klepki. Jeśli ułożymy je w tzw. jodełkę, uzyskamy podobny efekt.

A Wy? Znacie jakieś ciekawe techniki optycznego powiększania kuchni? Podzielcie się z nami w komentarzu.

 

Najpopularniejsze pytania o podłogi

pytania i podłogiWitajcie fani remontów i innowacji w wystroju wnętrz. Dziś opowiemy sobie o kilku popularnych kwestiach dotyczących podłóg. Te zagadnienia udało się utworzyć na podstawie najpopularniejszych pytań, głównie z for internetowych, które naszym zdaniem nie zostały w 100% wyczerpane. Oto nasze pytania i odpowiedzi.

Czy podłogę bambusową można cyklinować?

Raczej nie. Jest to temat dość burzliwy, bo owszem, zdarzają się specjaliści, którzy twierdzą że udało im się skutecznie odnowić podłogę bambusową, widzimy zdjęcia sprzed i po i te po renowacji robią wrażenie. Jednak nie widzimy tej podłogi za miesiąc czy rok.

Podłogi bambusowe zazwyczaj wykonuje się z prasowanych bambusów, te poddawane są wysokiemu ciśnieniu, a na koniec dawana jest warstwa ochronna.

Cyklinowanie wiąże się z jej zerwaniem, a co za tym idzie – możliwość łatwiejszego dostania się na przykład wilgoci. Oczywiście po cyklinowaniu zabezpiecza się podłogę bambusową za pomocą lakierów i olejów, ale to nie jest już ten sam proces co w fabryce. Dlatego my raczej delikatnie przesuwamy się na stronę, która mówi żeby tego nie robić.

Czy na podłogę z desek można położyć panele

To zależy, głównie od tego czy podłoga jest równa i czy deski nie wystają jedna ponad drugą. Jeśli jest nie równa a mamy możliwość jej wyrównania, na przykład poprzez cyklinowanie, to warto to zastosować.

Jeśli podłoga się ugina, jakieś deski mają tendencję do skrzypienia i innych dziwnych zachowań, to warto wzmocnić podłogę, na przykład płytą OSB.

Jeśli nie wzmacniamy podłogi, to pamiętaj aby układać panele prostopadle do desek, czyli na krzyż.

Na dziś to tyle, ale czekamy na kolejne pytania dotyczące podłóg. Z pewnością chętnie na nie odpowiemy, dlatego jeśli coś Cię interesuje, to koniecznie napisz to w komentarzu.

Finishparkiet opinie o podłogach klejonych do posadzki

warstwy paneli finishparkietDziś poznacie naszą redakcyjną opinię na temat parkietu Finishparkiet. Czym jest i czy warto go mieć w swoim domu? Pamiętajcie, że nasza opinia jest obiektywna i mamy na celu przedstawienie Wam naszych plusów i minusów dotyczących tego produktu.

Finishparkiet – ile to kosztuje

Koszt parkietu Finishparkiet to kwestia od 100 do 200 zł, czasem nieco drożej, ale to są średnie ceny. W porównaniu do paneli laminowanych ceny są dość podobne (szczególnie w przedziale do 150 zł). Cena wydaje się bardzo przystępna, szczególnie że…

Finishparkiet daje 50 lat gwarancji

Właśnie dlatego. Czy faktycznie te 50 lat gwarancji działa, czy da się to wyegzekwować po 30, 40 i faktycznie 50 latach? Może to być mały zabieg marketingowy, ale kto wie. Jeśli jednak ktoś z Was chce sprawdzić i macie około 30 lat, to jest duża szansa, że będziecie mogli na emeryturze skorzystać z prawa do gwarancji 😉

Drewno czy nie drewno?

Ten parkiet składa się z drewna, ale można powiedzieć „mieszanego”. Dół składa się z pióra, to taka jakby sklejka przygotowany pod klejenie do podłoża. Warstwa użytkowa to aż 6,2 cm i wykończenie to lakier lub olejowosk (3 – 7 warstw).

W jakich kolorach dostępny jest Finishparkiet?

Mnóstwo odmian drzew liściastych, a także egzotycznych. Można by wymieniać i wymieniać, ale łatwiej powiedzieć, że można dobrać kolor i odcień do każdego typu wystroju mieszkania. Naprawdę to jest fakt.

Ważna uwaga

Jeśli warto się na czymś skoncentrować, to na pewno na tym, że Finishparkiet nie jest łączony jak panele laminowane (na klik). Całość jest klejona do posadzki. Czy to plus czy minus? Jeśli masz prostą podłogę, to plus, bo solidne klejenie zapewnia trwałość. Podłoga nie będzie się wybrzuszać ani odkształcać, rozłączać itd. Poza tym podłóg nie zmienia się co rok ani nawet co 5 lat, a raczej co 10 – 20, czyli do remontu generalnego to nie będzie miało znaczenia.

Schody w drewnie – kilka rozwiązań

Chcesz się cieszyć widokiem drewnianych schodów? Jasne drewno sosnowe? A może ciemny solidny dąb?

Możliwości kolorystycznych, a także technologicznych jest masa. Postaramy Ci się je tutaj przedstawić.

Wykańczam schody betonowe

Solidne, wykonane z żelbetonu schody należy jeszcze wykończyć (czymś obić). Tutaj możliwości jest naprawdę wiele. Możemy wynająć stolarza, cykliniarza, schodziarza, który wykończy nasze schody w dowolnym rodzaju drewna, w dowolnym stylu (może być na przykład mozaika z kilku typów drewna), następnie zrobi je na wysoki połysk, lub jeśli wolisz – w wersji matowej.

To rozwiązanie jest pośrednie pomiędzy drogim, a niedrogim. Oczywiście chody są z drewna, ale ich podstawą jest beton, dlatego nie musimy ich w żaden sposób wzmacniać.

Peska barlinecka, panele laminowane na schody

Kolejną możliwością są zamienniki drewna naturalnego. Na schodach możemy wyłożyć panele laminowane lub deskę barlinecką, jako wykończenie. W wielu przypadkach trzeba będzie zastosować listwy maskujące, ale wszystko jest do zrobienia. Rozwiązanie jest nawet tańsze niż wykańczanie schodów w drewnie, zaś porównując parametry takie jak wytrzymałość, trzeba pamiętać że panele laminowane są obecnie najtwardszym rozwiązaniem jeśli chodzi o materiał na podłogi.

Schody drewniane

schody drewniane metaloweJeśli mamy na myśli schody całości wykonane z drewna (z przestrzałami), to mówimy o całkiem innej technologii wykonywania schodów. Tego typu schodów nie trzeba wykańczać w drewnie, gdyż one same już są drewniane. Do wykonania takich schodów, należy wynająć kogoś, kto dysponuje odpowiednim zasobem wiedzy, a także narzędziami niezbędnymi do wykonania tego elementu w naszym domu. Można też zakupić gotowe drewniane schody, wzmacniane elementami metalowymi. Tego typu zestawy są dostępne często w marketach.

Dywany dla domu. Czy warto mieć dywan?

W ostatnim czasie coraz więcej osób rezygnuje z dywanu. Czy jest to dobre czy złe rozwiązanie? Zobaczmy zatem plusy i minusy dywanów.

Dywan dodaje uroku

fajny dywanCzy aby na pewno? Niekiedy dywan potrafi tak zbrzydzić widok pokoju, że odechciewa nam się w nim siedzieć. Zbyt jaskrawe, zbyt kiczowate dywany, robią więcej złego niż dobrego, tak więc uważaj z wystrojem 😉

Z drugiej strony dobrze dobrany dywan dodaje przytulnego wyglądu i umila pomieszczenie.

Dywan daje ciepło

Coraz częściej mamy podgrzewane podłogi w naszych nieruchomościach, więc panele czy płytki są cieple same w sobie. Jednak jeśli nie ma podgrzewania podłogowego, zawsze można założyć kapcie. Dywan do ocieplania… Słaby argument.

Dywan zbiera zabrudzenia

Sam nie wiem czy to plus czy minus. Jeśli nie lubisz zbyt często sprzątać, to jest to plus. W dywanie nazbiera się piachu i kurzu, a także okruchów, które normalnie trzeba by codziennie zamiatać. Następnie raz na kilka dni wyniesiemy ten dywan, wytrzepiemy i gotowe.

Jednak czyste panele czy czysty parkiet, to dopiero coś. Zatem wybór należy do Ciebie 😉

Dywan – nie tylko wystrój

Oczywiście są także dywany pełniące różne funkcje, jak na przykład funkcja edukacyjna. Będąc dzieckiem, marzyłem o dywanie miasteczku. Taki dywan miasteczko miał ulice, budynki i inne ciekawe miejsca. To wydawało się świetnym miejscem do zabawy i rekreacji.

Obecnie mamy wiele takich dywanów interaktywnych, na przykład dywan dla dzieci, który po kliknięciu „gdzieś”, daje „coś”.

Widziałem także dywan podświetlany. Stajesz na niego w nocy, a pod Twoimi stopami świecą się drobne światełka. Kto wie, może w przyszłości będzie dywan z masażem,  albo z wbudowaną wagą?

A Ty co myślisz o funkcji dywanu w domu?