Jest kilka prostych metod, dzięki którym możemy optycznie powiększyć małe pomieszczenia. W mieszkaniach, często borykamy się z problemem małej kuchni. A przecież ma się tam zmieścić kuchenka, zmywarka, lodówka, jakieś półki i szafki. A gdzie miejsce na poruszanie się?
To zazwyczaj jest na środku (jeśli chodzi o kuchnie z orientacją centralną), lub tuż przed szafkami, jeśli jest to aneks kuchenny.
Kolory które powiększają pomieszczenie
Jednym i podstawowym sposobem jest manipulacja kolorami. Jasne kolory mają to do siebie, że optycznie powiększają wnętrza. Kolory takie jak błękity (które nawiązują do widoku nieba – co kojarzy się z czymś dużym), a także zielenie, które nawiązują do otwartości, dużych terenów, łąk itd.
Warto trzymać się tej konwencji, ale przede wszystkim nie należy jej łamać. Ciemne kolory dadzą zupełnie odwrotny efekt, gdyż światło nie pada na detale w naszym pomieszczeniu, dlatego będziemy koncentrować się tylko na ogólnych bryłach.
Podłoga, która powiększa pomieszczenie
Drugi istotnym elementem optycznego powiększania pomieszczeń, jest manipulowanie podłogą. Dla przykładu – duże płytki (większe od dostępnego standardu), ułożone w tzw. caro, dają efekt optycznego powiększenia powierzchni.
Układanie w ten sposób płytek, zaburza liniowy porządek i przez to nasze oko widzi różnorodność – nie przykleja się do jednego obiektu.
Podobnie jest na przykład z dość innowacyjnymi płytkami, imitującymi drewniane klepki. Jeśli ułożymy je w tzw. jodełkę, uzyskamy podobny efekt.
A Wy? Znacie jakieś ciekawe techniki optycznego powiększania kuchni? Podzielcie się z nami w komentarzu.